Sklep #RKBN 1%
Projekt ABeCaDło CZERNIAKA - Rakoobrona

Projekt ABeCaDło CZERNIAKA

21 gru 2018

Za nami tegoroczna kampania „AbeCaDło CZERNIAKA” organizowana przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Fundacja Sensoria wraz z zespołem Rakoobrony na czele zaangażowała się w realizację tego projektu.

Celem programu było pogłębienie świadomości młodzieży i dorosłych w zakresie negatywnych skutków przebywania na słońcu i korzystania z solarium. Kluczowe było także uświadomienie społeczności lokalnej, że czerniak jest w ponad 90% wyleczalny jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium, a tym samym zachęcenie do regularnych badań profilaktycznych.

Wspólnie z naszymi specjalistami opracowaliśmy artykuły eksperckie, materiały edukacyjne, pomogliśmy w organizacji konferencji szkoleniowej oraz przeprowadziliśmy interaktywne warsztaty dla młodzieży. W ramach konferencji szkoleniowej „AbeCaDło CZERNIAKA” skierowanej do wrocławskich pielęgniarek szkolnych i nauczycieli odbyły się wykłady dotyczące profilaktyki, rozpoznania i leczenia czerniaka. Nie zabrakło informacji – jak rozmawiać z młodzieżą o nowotworach. Konferencja odbyła się 2 października, a zainaugurowała ją Pani Jadwiga Ardelli-Książek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. Wydarzenie odbyło się pod patronatem prof. dr hab. n. med. Jacka Szepietowskiego, Kierownika Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Gościliśmy na niej 63 uczestników.

W ramach projektu „AbeCaDło CZERNIAKA” zespół kampanii Rakoobrona wraz ze studentami UMW przeprowadził warsztaty w szkołach. Łącznie podczas pięciu spotkań wyedukowaliśmy 132 uczniów z wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Zajęcia, które dotyczyły profilaktyki czerniaka przeprowadziliśmy wykorzystując aktywne metody nauczania. Dzięki spotkaniom z młodzieżą mogliśmy obalić mity, z którymi często kojarzony jest nowotwór. Uczniowie utożsamiali czerniaka z chorobą niewyleczalną i kończącą się śmiercią. Dlatego szczególnie zachęcamy do profilaktyki przypominając, że czerniak wcześnie wykryty jest wyleczalny. Uczestnicy spotkań edukacyjnych dowiedzieli się nie tylko jak rozpoznać i scharakteryzować niebezpieczne znamiona (zasada ABCDE), ale także czym są mniej oczywiste, lecz równie niebezpieczne odmiany raka skóry, np. czerniak gałki ocznej lub jego forma podpaznokciowa.

Dziękujemy Wydziałowi Zdrowia i Spraw Społecznych za zaufanie oraz wolontariuszom ze Studenckiego Koła Naukowego Badań Naukowych w Medycynie za pomoc w prowadzeniu zajęć.

Zapraszamy inne miasta do kontaktu, a przygotujemy program edukacyjny zgodny z potrzebami i dostosowany do społeczności lokalnej. Więcej na https://rakoobrona.pl/oferta/